Купуючи нову квартиру, пам’ятайте про витрати на всі збори —
Нова квартира — мрія величезної кількості людей. Молоді люди діловито збирають кошти на перший внесок і підраховують вартість метрів квадратних власного майбутнього житла. Однак купівля квартири пов’язана з низкою інших витрат, які часто не беруться до уваги покупцем.
Заставна нерухомість покриває частину ціни квартири, але ми не будемо користуватися нею для оплати нотаріальних послуг. Те ж саме буде правильно і для ремонту та меблювання.
Витрати на придбання нової житлової площі
Хибно, що ціна купівлі квартири — це лише її купівельна ціна, яку покупець сплачує продавцю (забудовнику, попередньому господареві, кооперативу тощо) за укладений договір купівлі-продажу. Насамперед, зрозуміло, слід зважати на витрати, пов’язані з ремонтом, облаштуванням та адаптацією кімнат у житлі або загальним оздобленням житла (тим паче якщо це була житлова площа в стані забудовника, тобто придбана на первинному ринку).
Підготовка нотаріального акта у нотаріуса
Необхідно підкреслити, що угода, яка пов’язана з передачею прав володіння на нерухомість, вимагає складання нотаріального акта. Така вимога прямо випливає з формулювання регламенту. Цивільний кодекс враховує, що неукладення договору про передачу права володіння на будь-яку нерухомість у формі нотаріального акта тягне за собою недійсність такого договору. Тому така угода, укладена у звичайній письмовій або, припустимо, усній формі, не буде частиною юридичних правочинів і не матиме юридичної сили. Тому потрібно записатися на прийом до нотаріальної контори для підписання контракту про передачу нерухомості у формі нотаріального акта.
Перед укладенням подібного договору нотаріус перевіряє правовий статус нерухомості, перевіряє, кому належить право на майно на дану нерухомість. Крім того, нотаріус перевіряє, чи не обтяжена нерухомість, наприклад, низкою обмежених речових прав (сервітут тощо) або заставною нерухомістю. Нотаріус інструктує сторони та інформує їх про правові наслідки укладення відповідної угоди. Зазвичай власне покупець (тобто набувач такої нерухомості) несе витрати з підписання контракту в нотаріуса. Наразі, ухвалюючи рішення щодо придбання відносно дорогої квартири у Варшаві чи Кракові, потрібно мати на увазі велику суму так званого нотаріального збору (збору за вчинення дій) — тому що він залежить від ціни нерухомості. Наприклад, розмір нотаріального збору за придбання житлової площі вартістю 400 000,00 злотих (у Варшаві це маленька або недорога нерухомість) становитиме 1010 злотих. Сюди необхідно додати суму, рівноцінну 0,4% від суми збільшення 60 000 злотих (тобто 0,4% від 340 000 злотих, тобто 1360 злотих), таким чином, загальна сума становить 2370 злотих + 545 злотих ПДВ на нотаріальні витрати. Копії нотаріального акта вважаються ще однією статтею витрат — 3 копії по 10 сторінок кожна коштуватимуть 221 злотий.
Додаткові збори, які пов’язані з придбанням нерухомості, а ще державні та юридичні витрати
Складання договору купівлі-продажу у формі нотаріального акта також породжує обов’язок заплатити, наприклад, державні мита, зокрема податок на цивільно-правові угоди. Він береться нотаріусом під час укладення угоди — у разі вторинної нерухомості він становить 2% (у цьому прикладі він становитиме 8 000 злотих), якщо ми придбаваємо нову квартиру в забудовника, ми не будемо його платити. Ба більше, за кожним об’єктом нерухомості проводиться земельний та іпотечний реєстр. Ціна його створення становить 60 злотих. Покупцеві потрібно відкрити право на майно на таку нерухомість — запис у земельному та іпотечному реєстрі коштує ще 200 злотих. Щоб це зробити, потрібно подати відповідну заяву у відділ земельних та іпотечних регістрів, що діє при райсуді за місцем знаходження нерухомості.
У зв’язку з вищесказаним, потрібно сказати, що рішенню про придбання своєї квартири має передувати ретельний аналіз економічного становища покупця. Пов’язують це з тим, що потрібно мати на увазі необхідність оплати супутніх витрат, починаючи від витрат на складання нотаріального акта і відвідування нотаріальної контори і завершуючи оплатою державних зборів, включно з, наприклад, податком на цивільно-правові угоди.