Арабіка: вища якість кави для справжніх цінителів
На цей сорт є дуже великий попит у всьому світі. Тому не дивно, що їм засіяно приблизно 70% усіх кавових плантацій. Зараз арабіку вирощують в основному в Ефіопії, Кенії, Бразилії та Судані. Клімат у цих країнах трохи відрізняється, що відбивається на смакових та ароматичних особливостях.
Різновиди
Існує шість найпопулярніших сортів.
- Типіка.
- Бурбон.
- Блу монтайн.
- Мундо нове.
- Марагоджип.
- Гейша.
Типіка – найстаріша арабіка, що має досить чистий і трохи солодкуватий смак. У бурбоні є відтінки карамелі та фруктів. Цей сорт дуже «примхливий» і потребує особливих умов для вирощування. Блу монтайн вирощують у гірській частині Ямайки. Смак у нього вишуканий, з приємним післясмаком і винним ароматом. Мундо ново являє собою гібрид типіки та бурбона. Його відрізняє смакова насиченість і легка гіркуватість. У марагоджипі можна вловити нотки цитрусів та квітів, а в гейші – медові та ягідні смакові відтінки.
Особливості виготовлення
На смакові властивості арабіки впливає спосіб ферментації зерен. Є кілька їх видів:
- сухий;
- вологий;
- медовий.
Суха методика – найстаріша, найдешевша і найпростіша. Зерна просто розкладаються на майданчику, розміщеному трохи вище землі, і просушуються природним чином. Процедура триває кілька тижнів та супроводжується періодичним перемішуванням, щоб зерна сушилися рівномірно. У цей час вони вбирають вологу, що випаровується з м’якоті. Саме завдяки цьому з’являються характерні цитрусові та земляні нотки у смаку.
Вологий метод здійснюється у наступній послідовності.
- Замочування в ємностях з водою та дріжджовими грибами.
- Видалення шкірки за допомогою депульпатора.
- Промивання, в результаті якого відсіваються (спливають) порожні зерна.
Вважається, що якість такої методики вища, ніж в сухій. Адже під час процесу можна чітко контролювати всі технологічні етапи. Смак такої арабіки – з ненав’язливою кислинкою, трохи солодкий та фруктовий.
Основні властивості
Порівняно з робустою в арабіці набагато більше жирів та цукру. Це і робить її унікальною за поєднанням аромату та смаку. Крім кофеїну в ній міститься багато антиоксидантів – фенольних кислот, що знижують ризик виникнення різних форм раку. Каву можна вважати і профілактичним засобом при діабеті, оскільки її вживання знижує вміст глюкози у крові.
Завдяки одночасному впливу кофеїну та хлорогенової кислоти на відповідні бактерії зменшується ризик появи карієсу. Арабіка прискорює метаболізм і сприяє концентрації уваги. У ній багато корисних мікроелементів: магній, марганець, калій. Натрію небагато, що позитивно впливає на контроль водного балансу та кров’яного тиску. Щодо калорійності, то вона дуже низька. Завдяки цьому напій можна вживати тим, хто дотримується дієти.